Porucha sluchu ve stáří – MUDr. Jan Reban

Porucha sluchu ve stáří – MUDr. Jan Reban

Lidské smysly jsou důležitým komunikačním prostředkem mezi námi a okolním světem a představují důležitý zdroj informací, na jehož základě se formují naše postoje. Zároveň takto získané informace přispívají i procesu učení a zapamatování. Vnímání zvuků je z hlediska těchto procesů jedním z nejdůležitějších. Ztráta či oslabení kteréhokoliv ze smyslů je velkým omezením našich adaptačních schopností.

Sluchem přijímáme dosti podstatný podíl informací o  našem světě a  na  jeho kvalitě záleží nejenom schopnost komunikace, ale také pomáhá i  při vytváření psychické pohody např. při poslechu hudby. Zvuky na nás doléhají nepřetržitě a  nemáme v podstatě možnost tento příjem omezit, pokud vynecháme mechanické zamezení jeho přístupu. U  zraku postačí jen zavřít oči.

Všichni stárneme a  spolu s  tím stárnou i  naše smysly včetně sluchu, který ubývá. Sluchová ostrost klesá významně po 45. roku věku člověka. Sluchový aparát je složen ze tří etáží, zevního ucha - to je zvukovod až k bubínku, vnitřního ucha - to je převodového ústrojí složeného z  nepatrných kůstek – kladívka kovadlinky a  třmínku a posléze ze složitého nervového spojení, které vede do  mozkové kůry.

Poruchy mohou nastat na  všech těchto etážích a  navzájem se od  sebe liší. Překážky v  zevním zvukovodu mohou být různého původu, nejznámější jsou tak zvané mazové zátky, které jsou odstranitelné při základním ušním vyšetření. Někdy dochází k  zúžení zvukovodu tím, že atrofuje chrupavka zvukovod obklopující, dá se řešit operačně. Porucha v oblasti vnitřního ucha může být nejčastěji způsobena záněty středouší, poraněním převodových kůstek při úrazu. Příznakem této poruchy je omezení či ztráta pro hlubší tóny a  změna slyšení vlastního hlasu, který zní dunivě. Při poruše sluchu ve  vyšších etážích sluchové dráhy je sice příjem sluchu možný, ale vázne jeho rozlišování, čímž dochází ke ztrátě porozumění a významu slov, ztrácíme schopnost rozumění řeči. Ve stáří dochází ke stárnutí všech etáží příjmu zvuků, tedy těch částí, které zvuk zachycují a  přenášejí, tak i  těch, které zvuk vnímají a zpracovávají. Tento stav se odborně nazývá presbyakuze.

Dalšími projevy stárnutí zvukového orgánu bývají tak zvané šelesty, což jsou nepříjemně vnímané zvuky, které nemají zevní zdroj a  jsou ve  své většině způsobeny poruchou cévního zásobení, jejich léčba je velmi obtížná. Vedlejší, ale neméně důležitým příznakem poruchy části zvukového aparátu jsou také závratě, časté příznaky vyskytující se zejména ve stáří

Rozhovor vyšel v 2. čísle Ledax NOVIN. Celé číslo najdete ke stažení zde.
Ledax NOVINY jsou zdarma.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.