Zrak ve stáří

Zrak ve stáří - MUDr. Jan Reban

Pomocí našich smyslů jsme v neustálém kontaktu s okolím, s přáteli, s uměním, a dokonce i s nebezpečím, které nám hrozí. Jedním ze základních smyslů je zrak, který má pro člověka zcela mimořádný význam. Pokud je naše vidění nějakým způsobem poškozeno, omezuje to nejenom naší soběstačnost a schopnost se bezpečně pohybovat, ale má to vliv i na naši psychickou rovnováhu.

Zrakovým orgánem nejsou pouze naše oči, uložené v kostěném prostoru očnice vyplněném tukovou tkání, kudy prochází také oční nervy a kde jsou umístěny oční svaly a cévy zásobující tuto oblast hlavy. Oční nervy spojují oko posléze s korovými centry mozku, která jsou uložena v šedé kůře týlních laloků mozkových.

Jde tedy o velmi složitý anatomicko-fyziologický komplex, který může být na všech těchto etážích nějakým způsobem poškozen a být příčinou různých poruch zraku.

Stárnutí oka začíná již po 40. roku věku, kdy dochází u některých jedinců ke snižování ostrosti zraku, vyžadující korekci pomocí brýlí. U značné části populace však je zraková ostrost zachována i v pozdním věku. Na snížení vidění má vliv i vnímání jasu sítnicí oka, toto vnímání je u starších lidí také velmi oslabeno a dochází pak ke zvýšenému oslnění a zhoršení rozlišování drobnějších detailů. To má samozřejmě vliv i na řízení motorových vozidel.

Jaké jsou tedy nejčastější poruchy zraku ve stáří?

Často se hovoří o šedém zákalu – kataraktu. Jedná se o zakalení očních čoček a snížení jejich průhlednosti, které je většinou plynulé a v dnešní době se velmi úspěšně řeší operačně.

Dalším onemocněním, které postihuje zevní oko, je tzv. glaukom neboli zelený zákal. Je to skupina onemocnění, která je způsobena zvýšeným nitroočním tlakem očního moku, který trvá-li déle, vede k poškození zrakového nervu. Léčba je závislá na příčinách a spočívá ve snižování očního tlaku pomocí léků vkapávaných do spojivek, nebo se někdy může přistoupit k operačnímu řešení. Zevní oko může být také ještě postiženo tzv. syndromem suchého oka, projevujícím se nepříjemným

svěděním a druhotnými infekcemi spojivek. Tento stav je možné úspěšně kompenzovat očními kapkami.

Velice časté jsou ve stáří i refrakční vady. Refrakce znamená ohyb světelného paprsku na rozhraní optických vrstev oka. Pokud výsledný obraz nedopadá na citlivou vrstvu oční sítnice, ale před ní, pak mluvíme o krátkozrakosti, pokud se tyto paprsky sbíhají až za oční sítnicí, mluvíme o dalekozrakosti. Tyto stavy se dají řešit vhodným typem brýlových čoček, které upravují dopad paprsků přesně na citlivou část sítnice našeho oka. V podstatě tyto oční vady souvisí s akomodační schopností oční čočky.

Poruchy zraku mohou však vznikat i v dalších etážích, tedy v průběhu očního nervu, nebo

i na úrovni mozkových zrakových center. V této souvislosti je možné zmínit záněty, poruchy krevního zásobení či poškození zrakové mozkové kůry při mozkových mrtvicích.

Porucha vidění je často provázena i snížením sluchu, zvláště vnímání vysokých tonů, a to pak způsobuje zpomalení v rozhodování, což je zvláště v silničním provozu velmi podstatné. Tato omezení mohou být kompenzována dřívějšími zkušenostmi a zvýšenou pozorností.

Dobré vidění ve stáří je velmi důležité a přispívá k všeobecné spokojenosti, proto je péče o zrak nutná a pravidelné kontroly u očních lékařů patří ve stáří k nutnosti.

Rozhovor vyšel v 6. čísle Ledax NOVIN. Celé číslo najdete ke stažení zde.
Ledax NOVINY jsou zdarma.
Máte zájem o jejich pravidelné zasílání? Napište e-mail na adresu: info@ledax.cz nebo zavolejte 800 221 022.