Příspěvek na péči
Příspěvek na péči se poskytuje osobám, které jsou z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislé na pomoci jiné fyzické osoby. Z poskytnutého příspěvku pak tyto osoby hradí pomoc, která je jim poskytována. Pro děti lze o příspěvek na péči žádat od jednoho roku věku.
Legislativa řešící danou problematiku:
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: zde můžeme nalézt většinu informací týkajících se příspěvku na péči.
Vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů: příloha č. 1 uvedené vyhlášky obsahuje kritéria posuzování příspěvku na péči.
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů: jako u kteréhokoli správního řízení řeší jeho pravidla a průběh i v tomto případě uvedený zákon.
Pro osoby do 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
- 3 300 Kč, jedná-li se o I. stupeň (lehká závislost)
- 7 400 Kč, jedná-li se o II. stupeň (středně těžká závislost)
- 16 100 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost)
- 23 000 Kč, jedná-li se o IV. stupeň (úplná závislost)
- 27 000 Kč, jedná-li se o IV. stupeň + (úplná závislost s péčí mimo pobytové služby)
Pro osoby starší 18 let věku činí výše příspěvku na péči za kalendářní měsíc:
- 880 Kč, jedná-li se o I. stupeň (lehká závislost)
- 4 900 Kč, jedná-li se o II. stupeň (středně těžká závislost)
- 14 800 Kč, jedná-li se o III. stupeň (těžká závislost)
- 23 000 Kč, jedná-li se o IV. stupeň (úplná závislost)
- 27 000 Kč, jedná-li se o IV. stupeň + (úplná závislost s péčí mimo pobytové služby)
Kdo může být poskytovatelem pomoci?
- poskytovatel sociálních služeb zapsaný v registru sociálních služeb – pečovatelské služby, odlehčovací služby, asistenční služby, domovy seniorů, atd.
- pečující osoba blízká (manžel/ka, rodiče, dítě resp. další příbuzní, partner/partnerka)
- asistent sociální péče dle §83
- je možné využívat a kombinovat pomoc od více poskytovatelů
Jak požádat?
- Je třeba vyplnit Žádost o příspěvek na péči a přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a podat je (osobně, poštou nebo v podatelně) na příslušné pobočce Úřadu práce, kde také lze formuláře získat (nebo je lze stáhnout a vytisknout ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí).
- Žadatel musí v Oznámení o poskytovateli pomoci uvést jména fyzických osob, které o něj péči již zajišťují. Využívá-li sociální službu, uvede zde také jejího poskytovatele.
- Pokud začne využívat sociální službu v průběhu řízení o rozhodnutí příspěvku na péči, informuje pracovnici sociálního odboru (jako o každé další změně) do osmi dnů od vzniku této skutečnosti.
- Dále musí žadatel v žádosti uvést způsob, jakým mu má být příspěvek na péči doručován (např. na účet, složenkou, prostřednictvím karty sociálních systémů).
- Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR naleznete na webu MPSV.
Řízení o přiznání nároku na příspěvek na péči
Skládá se ze dvou částí:
- Nejdříve proběhne sociální šetření (provede pracovnice Úřadu práce přímo v místě bydliště žadatele, výsledkem šetření je vyhotovení seznamu úkonů, které je/není schopna daná osoba zvládnout). O tomto šetření je vyhotoven písemný záznam, který je pracovník povinen na vyžádání předložit.
- Poté proběhne posouzení zdravotního stavu žadatele (provede posudkový lékař pracující pod Českou správou sociálního zabezpečení, obvykle na základě dokumentace, kterou si sám vyžádá od (v žádosti uvedeného) lékaře. Je-li daná osoba předvolána před komisi pro posouzení zdravotního stavu, ale nemůže se dostavit, je nutné se omluvit a vysvětlit, že např. z důvodu zdravotního stavu to není možné.
- V písemném Rozhodnutí jsou uvedeny úkony, které osoba není schopna zvládat, a stanoven stupeň závislosti, kterému odpovídá přidělená výše příspěvku.
- V případě přiznání nároku je příspěvek na péči vyplacen zpětně počínaje dnem podání žádosti.
- Je-li příspěvek na péči přiznán v neadekvátní výši, je možné se proti rozhodnutí odvolat – lhůta pro odvolání je uvedena v rozhodnutí.
- Je-li příspěvek na péči přiznán, ale stav žadatele již vyžaduje větší rozsah péče než v době, kdy proběhlo šetření, pak je možné podat Návrh na změnu výše přiznaného příspěvku na péči.
- Nárok na příspěvek není předmětem dědictví.